top of page

     У системі навчально-виховної роботи закладів освіти туризм постає діяльністю, що поєднує подорож та пізнання довкілля. З огляду на це, туристсько-краєзнавчу діяльність, слід розглядати  як комплексний засіб гармонійного розвитку дітей та юнацтва, що полягає в активному пізнанні і покращенні навколишнього середовища і самих себе в процесі туристичних подорожей.

     

     Велику увагу краєзнавчій діяльності надавала відомий педагог С. Ф. Русова, яка вважала, що ця робота допомагає краще пізнати рідний край, вивчити його багатства, зрозуміти красу природи, бо людина зберігає любов до своєї малої батьківщини з дитинства на все життя. Вивчаючи рідний край, діти вчаться любити свою вітчизну. Географічне краєзнавство Русова розглядала як засіб формування в учнів рис патріотизму і національної свідомості. Із цього приводу вона писала: “Мусимо виховувати дітей в повній національній свідомості, відданості до свого народу, бо хто не вміє кохати рідний край, шанувати свій народ, той не зможе стати щирим горожанином усесвіту”.

    Про важливе значення використання походів та екскурсій зі школярами (прогульок) у національно-патріотичному вихованні молоді вказував І. Крип’якевич. Зокрема він наголошував на тому, що “першим завданням нашої туристики повинно бути поширення прогульок на всі частини нашої землі, щоби ні один повіт, місто і село, ні одна гора, скала, ріка, ліс, долина, чим небуть замітна, не лишилася без нашої уваги… мандрівництво може осягнути свою національну ціль тільки тоді, коли дійсно допомагає до пізнання рідної країни”.

       У жовтні 1930 року було офіційно затверджено Статут Центральної дитячої екскурсійної станції Народного Комісаріату освіти та Центрального Бюро Комуністичного руху ЦКВЛКСМ України. Основне спрямування якої полягало у керуванні через місцеві дитячі екскурсійні бази організацією дитячих екскурсій, подорожей по Україні і Радянському Союзу. Дві екскурсійні бази діяли і в Дніпропетровську. Одна, більш упоряджена, займала окремий будинок по вул. Ворошилова, 25 (зараз С. Єфремова); друга працювала в трудшколі № 1 про пр. К. Маркса, 6 (зараз пр. Д.І. Яворницького). Загальноосвітні школи почали активно впроваджувати туристичні походи і екскурсії для підвищення ефективності педагогічного процесу. Екскурсія “оживляла” викладання, робила учнівське життя різноманітним, залишала в душах учнів яскравий слід і збуджувала їх цікавість та інтерес до навчання. Добре організована робота під час екскурсій сприяла накопиченню матеріалу для поглиблення знань із багатьох шкільних предметів: історії, географії, біології, фізики, хімії. Під час  екскурсій учні перевіряли окремі наукові твердження на матеріалах зібраних під час походів рідним краєм. Вони спостерігали, збирали та систематизували досліджені факти, робили потрібні висновки. У школах Дніпропетровщини працювали краєзнавчо-екскурсійні гуртки. Кожна подорож і екскурсія надавали гуртківцям багатий матеріал для краєзнавчої роботи, але єдиного центру в області, який би керував всією туристсько-екскурсійною діяльністю серед школярів не було.

       З початком Другої світової війни і тимчасової нацистської окупації Дніпропетровщини туристсько-екскурсійна робота була зовсім припинена. Область, як і вся Україна, дуже постраждала в період війни, але не вважаючи на це, у важкому і голодному 1946 році у м. Дніпропетровську була створена обласна дитяча екскурсійно-туристична станція (далі – облДЕТС), яка, не маючи  свого приміщення, розмістилася в одній із кімнат обласного відділу народної освіти по вул. Ульянівській, 4. У штаті працювало 5 працівників, з яких 3 були педагогами. За перший рік роботи працівниками станції проведено 204 екскурсії по історичним місцям Дніпропетровська. Працівники станції відвідали 14 міст і районів області, де надали консультації з проведення туристсько-екскурсійної діяльності серед школярів.

        Період 50-х років характеризується масовим розповсюдженням та розвитком дитячо-юнацького туризму. Саме в 1950 році розроблено і проведено 20 екскурсійно-туристських маршрутів, в яких взяло участь більше ніж 140 тисяч школярів, прочитано більше 50 лекцій серед вчителів та вихователів, систематично проводилися семінари і консультації з керівниками екскурсійно-туристичних загонів. Маршрути за тематикою екскурсій і походів ріднокраєм носили комплексний краєзнавчий характер. Учні СШ № 85 м. Дніпропетровська (зараз м. Дніпро) здійснили велопробіг за маршрутом Дніпропетровськ – Запоріжжя, в ході якого вивчали історію козацтва; учні СШ № 53 проїхали до заповідника Асканія-Нова, де ознайомилися з рослинним і тваринним світом. Учні СШ № 47 міста Кривий Ріг провели похід вздовж річки Інгулець, в ході якого склали карту маршруту, зібрали колекцію мінералів та гербарії. У липні 1950 року на базі облДЕТС пройшов ІІ обласний зліт юних мандрівників, на якому були присутні 195 делегатів. До участі в його роботі крім вчителів та учнів були залучені наукові співробітники державного університету (зараз – Дніпровський національний університет ім. О. Гончара), гірничого інституту (зараз – Національний технічний університет “Дніпровська політехніка”), інституту підвищення кваліфікації вчителів (зараз – комунальний заклад вищої освіти “Дніпровська академія неперервної освіти” Дніпропетровської обласної ради”). На зльоті діяли три секції: історична, географічна та біологічна, на яких обговорювались питання методики вивчення історії краю, охорони історичних пам’ятників, клімату Дніпропетровської області і організації спостереження за природою, охорони природи, методики збору колекцій та гербаріїв. У подальшому зльоти мандрівників стали систематичними.

 

       У 50-ті роки для дитячо-юнацького туризму в області були періодом його масового розповсюдження та розвитку. В цей час здійснювалася велика кількість екскурсій та походів рідним краєм з історії, географії, природознавства, почали виникати профільні туристичні табори і бази, які обслуговували не тільки екскурсантів з Дніпропетровської області, а з інших областей України, Росії, Білорусії. При станції почали діяти краєзнавчі гуртки історичного, географічного, туристичного спрямування, які вивчали історію населених пунктів, гирла річок-притоків Самари та Дніпра, збирали колекції фрагментів посуду епохи неоліту, бронзи, корисні копалини, знайомилися з природними явищами, проводили орієнтування на місцевості, вивчали флору та фауну рідного краю. В 1950 році при станції з’явився гурток юних альпіністів, в якому набували теоретичні знання і практичні навички 35 учнів 6-8 класів, а кращі з них  направлялися у Всеукраїнський табір юних альпіністів в Адил-Су (Кабардино-Балкарія). Під керівництвом облДЕТС туристсько-краєзнавча робота набула масовості, встановився тісний зв’язок з науко-дослідницькими установами і інститутами, які допомогли краєзнавчим гурткам. Робота гуртків стала систематичною і продуманою, чітко визначалися мета туристичного походу, конкретні завдання кожного члену загону.

       В 1960 році було затверджено “Положення про обласні, крайові, республіканські дитячі екскурсійно-туристичні станції”, яким були визначені мета, завдання та сфера їх діяльності. Виходячи з цього, на облДЕТС покладався обов’язок разом з інститутом удосконалення кваліфікації вчителів, палацами та будинками піонерів проводити семінари, підготовку турорганізаторів, наради, навчальні походи, конференції, консультації піонервожатих, вчителів, керівників туристсько-краєзнавчих гуртків. В ці роки було відкрито обласну туристичну базу на 120 місць на березі Дніпра та тимчасові табори у Царичанському районі, містах Дніпродзержинську (зараз – Кам’янське), Новомосковську, Нікополі, Кривому Розі, у СШ № 6, 10, 57, 66, 81 м. Дніпропетровська, розпочав роботу обласний туристичний табір на три зміни, відкрилися філіали обласної турбази у мм. Києві, Севастополі, проводилися змагання з туристичного багатоборства між гуртківцями облДЕТС, практичні змагання та змагання з туризму на обласних зльотах туристів-краєзнавців, проводилася відправка кращих туристів-краєзнавців до республіканських таборів в Сваляву, Маріуполь, Адин-Су. Разом з інститутом удосконалення кваліфікації вчителів пройшов зліт юних істориків-краєзнавців, семінари з обміну досвідом туристсько-краєзнавчої роботи в області, наради з керівниками краєзнавчих гуртків, засідання ініціативної групи юних краєзнавців шкіл Дніпропетровська з питання організації очно-заочного клубу мандрівників, який розпочав роботу у 1963 р., проводилися громадські огляди шкільних краєзнавчих музеїв, гуртків з експедиційних загонів, була підтримана ініціатива Ленінградської облДЕТС, яка оголосила кожний третій вихідний день вересня вважати Днем туризму. В цей день в школах підводилися  підсумки туристсько-краєзнавчої роботи, проводилися шкільні зльоти туристів-краєзнавців. 5 вересня 1964 р. пройшла перша обласна олімпіада юних географів-краєзнавців, в якій взяли участь 155 учнів. Ця  олімпіада набула широкої популярності серед учнів і вчителів географії, вона сприяла пожвавленню в школах роботи з вивчення учнями географії, зокрема географії рідного краю.

         Наприкінці 60-х – початку 70-х років при облДЕТС працювало 16 гуртків, серед яких були: історико-археологічний, географічний, літературно-краєзнавчий, альпінізму, орієнтування, екскурсоводів, червоних слідопитів, інструкторів з туризму, які відвідували 270 учнів. В районі с. Орлівщина Новомосковського району щорічно проходили обласні зльоти юних туристів-краєзнавців, на яких проводилися змагання з туристської техніки та орієнтування на місцевості. Цей від спорту набув великої популярності серед школярів. З року в рік зростала їх майстерність. Невипадково, що в 1972 році на республіканських змаганнях команда Дніпропетровської області зайняла 3 місце.

         6 березня 1972 року при облДЕТС була створена Рада сприяння, до якої увійшли 14 представників обласних громадських організацій і 38 – з районів і міст області. Щоквартально проходили засідання, на яких обговорювалися питання підвищення інтересу підростаючого покоління до туристських подорожей рідним краєм і країною, збільшенню кількості загонів учасників експедиції “Моя Батьківщина-СРСР”, яка тривала понад 15 років з 1972 р. до 1987 р. Під час подорожей і екскурсій по маршрутах експедиції юні краєзнавці брали активну участь в пошукових експедиціях “Згадай усіх поіменно!”, вахті Пам’яті.

           У цей період облДЕТС налагодила тісний зав’язок з обласним управлінням Української спілки охорони пам’ятників історії та культури, трестом “Укргеологія”, експедицією “Кривбасгеологія”, обласною радою з туризму та екскурсій, обласною секцією спортивного орієнтування, історичним музеєм ім. Д.І. Яворницького, облархівом, держуніверситетом, гірничим інститутом. Ці організації готували завдання експедиційним загонам по всім напрямкам туристсько-краєзнавчої роботи. Так, кафедри історії та географії ДДУ розробляли завдання юним краєзнавцям з історії і географії рідного краю. Трест “Укргеологія” підготував колекцію копалин Дніпропетровщини для облДЕТС і карту їх знаходження. Все це сприяло зацікавленості учнів і вибору їх майбутньої професії. Наприклад, у СШ № 25 м. Кривого Рогу у 1970 р. був створений експедиційний загін “Юний геолог”, члени якого за завданням експедиції “Кривбасгеологія” займалися вивченням мінеральних ресурсів Криворізького залізорудного басейну. За багато років існування школярами була проведена робота з вивчення корисних копалин, зібрані їх колекції. Взимку школярі займалися вивченням теоретичного матеріалу під керівництвом провідних інженерів-геологів, а влітку разом з пошуковим загоном Криворізької комплексної геологічної експедиції виходили в поле, допомагаючи дорослим у роботі. У подальшому загін виступив з починанням систематично проводити зльоти юних геологів області, які сприяли професійній орієнтації школярів. Велика і багатогранна робота проводилася загонами юних географів. Багато шкіл виготовляли альбоми з геології, кліматичні карти області та окремих районів. Юними географами вивчалися природні умови, грунти, рослинний та тваринний світ Дніпропетровщини. Так, в СШ №34 м. Дніпропетровська займалися вивченням рельєфу та клімату свого краю, а загін географів СШ №15 вивчав природні та економічні ресурси Царичанського району. Зібраний краєзнавцями матеріал широко використовувався вчителями на уроках географії, історії, біології. В середині 70-х років при облДЕТС працювало 30 туристсько-краєзнавчих гуртків, які відвідувало близько 500 учнів шкіл Дніпропетровська з них: 19 краєзнавчих, 7 – орієнтування на місцевості, 4 – туристської техніки. Школа юних екскурсоводів при облДЕТС налічувала 140 осіб, її відвідували учні СШ № 23, 61, 66, 73, 76 м. Дніпропетровська. Навчання у зазначених вище гуртках впливало на якість знань учнів і їх виховання.

            Значну роль у розвитку дитячо-юнацького туризму у 70-80 х рр. відіграло “Положення про республіканські, крайові, обласні станції юних туристів”. З цього року станція змінила свою назву, але як і раніше вона лишилася інструктивно-методичним та організаційно-методичним центром туристської, краєзнавчої та екскурсійної роботи зі школярами. Цьому сприяв відкритий у 1977 році методичний кабінет.

        З 1982 року при обласній станції юних туристів  працювало бюро подорожей та екскурсій школярів, яке здійснювало екскурсійне обслуговування дітей і підлітків. При станції працювали турбаза в містах Дніпропетровську (1800 місць), Києві (влітку – 900 місць) і турбаза “Прут” в м. Яремча (880 місць), де проходили навчально-тренувальні збори команд юних туристів. У 1983 р. на базі станції юних туристів розпочався експеримент з впровадження туристсько-краєзнавчої роботи в початкових класах 5 міських і 3 сільських шкіл, вели щоденники спостережень, це сприяло реалізації комплексного підходу у виховному процесі, привчало їх любити рідний край. В середині 80-х років співробітники станції юних туристів в ряді шкіл проводили уроки з туризму і краєзнавства, а в СШ №63 та 130 м. Дніпропетровська  були відкриті кабінети туристсько-краєзнавчої роботи. Наприкінці 80-х років при обласній станції юних туристів працювало 78 гуртків, які відвідувало 1107 школярів. Найбільшою популярністю користувалися гуртки: юних географів та істориків-краєзнавців, юних туристів, геологів, екскурсоводів, екологів, орієнтувальників. В цей час продовжували проводитись першості області з туризму серед учнів шкіл, інтернатів, туристичних клубів при ЖЕКах, обласні змагання юних геологів, навчально-тренувальні збори учнів у Криму, Карпатах, розширювалася географія екскурсій, які проходили по території багатьох республік Радянського Союзу.

         В області почали відкриватись районні та міські центри туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді,

Дніпродзержинськ –  1989 рік;

Дніпропетровськ (Бабушкинський (зараз – Шевченківський) район) – 1992 рік;

Центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді “Меридіан” Криворізької міської ради засновано у травні  1995 року;

Центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді “Фортуна” Криворізької міської ради – 1 березня 1996 року;

Центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді “Меридіан” Криворізької міської ради – 12 грудня 1996 року;

Центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді Інгулецького району – 1 серпня 1999 року;

Центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді Центрально-Міського району – 2 березня 2001 року.

      Робота Центрів проводиться за такими напрямами в районах та містах: спортивний туризм; туристсько-краєзнавчий; історико-краєзнавчий; фізкультурно-оздоровчий; дозвільно-розважальний; координаційно-методична робота.

        У 1993 році обласну станцію юних туристів реорганізовано в Дніпропетровський дитячо-юнацький центр міжнародного співробітництва (далі – Центр). З цього року Центр почав займатись напрямком “міжнародний туризм”. З 1995 року школярам та студентам Центр пропонував організацію мовної практики, навчання в коледжах і університетах в європейських країнах, як під час канікул,  так і протягом року. Учні області мали змогу побувати в Великобританії, Данії, Бельгії, Нідерландах, Франції, Італії, Польщі, Чехії, Австрії, Німеччині, Мальті тощо; педагогічні працівники освіти і науки стали учасниками міжнародних освітніх виставок, у Німеччині, Іспанії, Італії, Швейцарії, є Франції, Чехії тощо. Також протягом року учні та педагоги Дніпропетровщини поглиблюють свої знання про культуру, традиції, українського народу за допомогою навчально-пізнавальних екскурсій. Традиційно кожної зими понад 300 школярів та студентів мають змогу поринути у казкову атмосферу свята: зустріти Новий рік та Різдво, провести канікули в Українських Карпатах та на Закарпатті, покататися на санчатах і лижах, зміцнити своє здоров’я.

       

       З 1995 року були започатковані змагання з гірського туризму “Рукавичка” в спеціально обладнаній спортивній залі серед учнівської молоді у старшій, середній, молодшій вікових групах на базі Вільногірської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 4 Вільногірської міської ради. З того часу змагання стали традиційними та отримали статус обласних відкритих змагань зі гірського туризму з учнівської молоді.

         Під час літніх канікул школярі та студенти Дніпропетровщини мали змогу взяти участь у роботі оздоровчого наметового табору дитячо-юнацького центру міжнародного співробітництва, який працював з 2001 року на південному узбережжі Автономної Республіки Крим. На базі табору проводились навчально-тренувальні збори для переможців краєзнавчих та спортивно-туристичних заходів, тематичні партії (експедиції) для гуртківців центру, семінари-практикуми для освітян та управлінців. Наметове містечко стало місцем проведення краєзнавчих експедицій для студентів геолого-географічного факультету Дніпровського національного університету ім. О. Гончара та Національного гірничого університету (зараз – Національний технічний університет “Дніпровська політехніка”).

         У 2001 році було започатковано щорічний обласний туристсько-краєзнавчий конкурс “Золотий Колобок”. Його учасниками стали понад три тисячі школярів та педагогів закладів загальної середньої та позашкільної освіти області. Умови конкурсу давали змогу проявити свої таланти у різних номінаціях в усіх сферах туристсько-краєзнавчої роботи кожному бажаючому у різних номінаціях. Увесь рік претенденти на нагороду готувалися до участі, мріяли стати кращими спортсменами, туристами інструкторами, екскурсоводами, журналістами, кращими в організації та проведенні туристичних походів тощо, адже головним призом були екскурсійна подорож та кубок, своєрідний “Оскар” в туризму, отримати який на честь для кожного освітянина та учня.

      У 2005 році на туристичній базі “Тополя” Центру у м. Новомосковську (Решкут) вперше проведено ІІ (обласний) етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри “Сокіл” (“Джура”) (далі – гра “Сокіл” (“Джура”),  у якому взяли участь 25 роїв закладів освіти області, у 2010 році на базі Новомосковського району також проведено ІІ (обласний) етап гри “Сокіл” (“Джура”). А з 2015 року ІІ (обласний) етап гри “Сокіл” (“Джура”) проводиться щорічно на базі комунального закладу “Дитячий оздоровчий центр соціальної реабілітації санаторного типу “Перлина Придніпров’я” Дніпропетровської обласної ради, в якому щорічно бере участь більше 30 роїв закладів освіти області.

           До 60-річчя Центру за авторським проектом побудовано перший в Україні туристичний майданчик “Екстрім-центр” для підготовки юних туристів і педагогів області в галузі спортивного туризму, альпінізму та скелелазіння. Навчально-тренувальний майданчик оснащено туристичними тренажерами, які імітують природні перешкоди: річки, схили, яри, пагорби та дозволяють відпрацьовувати прийоми з їх подолання не виходячи за межі навчального закладу. „Екстрім-центр” має смугу перешкод високого рівня, на якій можна проводити змагання І та ІІ класу складності та готуватися до участі у змаганнях міжнародного класу зі спортивного, гірського туризму, скелелазіння та льодолазіння. Майданчик модернізувався, удосконалювався відповідно до сучасних вимог та міжнародних стандартів. Територія майданчику “Екстрім-центр” була обладнана роздягальнею літнього варіанту, де є столи, лавки, умивальник, вішалки, туалет, а також волейбольний майданчик та майданчик для фізичної підготовки з силовими тренажерами та тиром для стрільби з пневматичної зброї. Навесні на Екстрім-центрі до походів готувалися гуртківці, в рамках курсової перепідготовки практичні навички отримували педагоги регіону. Влітку – збірні юнацькі команди зі скелелазіння, спортивного туризму готувалися до участі у Всеукраїнських та міжнародних змаганнях; восени – проводилися обласні змагання для студентів ВНЗ, ПТНЗ; фінал Олімпіади зі спортивного туризму серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів області; обласні змагання зі спортивного туризму;  взимку – міжнародний фестиваль з льодолазіння для студентської молоді.

    З 2007 року започатковане проведення обласної дитячої туристичної виставки “Туристичні перлини Дніпропетровщини”, яка у 2007 році пройшла під назвою “Дослідження туристсько-екскурсійних маршрутів Дніпропетровщини”, у 2008 році – “Дослідження туристських об’єктів Дніпропетровщини”, 2009 році – “Зірки Придніпров’я”, 2010 році – “Зеленими стежинами ріднокраю”, 2011 році – Єврофорум “Дніпропетровщина – Україна – Європейський Союз”. Протягом 5 років у ній взяли участь більш ніж 1050 учасників. Юні туристи-краєзнавці отримували чудову нагоду спробувати свої сили в якості екскурсоводів та дослідників. Перед учнями поставало завдання розробити справжні екскурсійні маршрути територією рідного краю / країною Європейського Союзу, презентувати найвидатніші екскурсійні об’єкти та найвидатніших людей рідного краю. Переможці виставок отримували чудову можливість розмістити свої маршрути в Екскурсійному путівнику Центру.

       У 2008 році в рамках акції “Колосок пам’яті” відбувся обмін делегаціями гуртківців з Івано-Франківщини та переможців обласного етапу зазначеної вище акції з Дніпропетровщини під гаслом “Схід та Захід разом”.

      У 2008 році організована робота обласного європейського клубу “З любов’ю до Батьківщини – до Європейської спільноти”, головна мета якого – підвищити рівень поінформованості та залучити учнівську молодь міст та сільських районів області до реалізації власних проєктів з питань євроінтеграції України. Щорічно проводилось 4 навчальних модулі для членів обласного євроклубу. У 2012 році обласний євроклуб перейменовано в обласний молодіжний клуб “Від активної молоді – до успішної громади”. До 2018 року в цих клубах навчання пройшли 495 здобувачів освіти закладів загальної середньої освіти області.

       Чотири працівники Центру стали лауреатами І Державної премії України в галузі освіти за “Комплект регіональних позашкільних освітньо-виховних програм з напряму “Європросвіта” (вересень 2011).

         У 2001, 2006, 2011 роках разом з Українським державним центром туризму, краєзнавства учнівської молоді проведено Всеукраїнські семінари-практикуми для директорів обласних та Київського міського центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді, станцій юних. Учасники семінару ознайомились з системою роботи обласного Центру, закладів міст та районів області з туристсько-краєзнавчої роботи.

        З 2008 по 2015 роки спільно із службою у справах дітей Дніпропетровської облдержадміністрації під гаслом “Надія, любов і віра – єдина українська родина” проводилися змагання зі спортивного туризму для вихованців дитячих будинків сімейного типу, в яких щороку брали участь 180 учасників.

       З 2014 року під гаслом “Мій внесок у перемогу України” проводилися  всі масові заходи в закладі з метою підтримки воїнів, які знаходяться безпосередньо в зоні АТО, захищаючи суверенітет України на Сході, та тих, хто перебував на реабілітації в обласній лікарні ім. І.І. Мечникова. Зібрано та передано волонтерам до обласної лікарні ім. І.І. Мечникова спальники, теплі ковдри, рюкзаки, які знадобилися українським воїнам в холодний осінній період, солодощі та листи-підтримки. Вихованці Центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Інгулецького району міста Кривого Рогу відвідали поранених бійців в палатах обласної лікарні. Спілкувалися, обмінювались думками стосовно майбутнього України. Особливо добрі почуття у бійців викликали листи, в яких діти висловили щирі слова подяки, гордості, вдячності, визнання, турботи про наших воїнів-захисників. Зустріч закінчилася оптимістично, з вірою в те, що Україна переможе!

       В 2015 році у Центрі побудовано перший канатний парк у закладі позашкільної освіти. Канатний парк – це логічно складений маршрут з низкою завдань, які повинен подолати відвідувач. Парк складається з декількох маршрутів на різній висоті над землею, а отже – різних за своєю складністю. Кожне дерево або штучна опора парку має дерев’яну платформу, на якій можна перепочити перед подоланням наступного завдання. Кожне наступне завдання відрізняється від вже подоланого, тож відвідувачу знадобиться проявити свою силу, рішучість, вміння тримати рівновагу і багато інших здібностей. Залежно від переліку завдань та проєкту, канатний парк може використовуватись як: спортивна траса, спортивний атракціон, центр активного відпочинку, сімейний атракціон, дитячий атракціон.

         У 2018 році комунальний заклад “Дніпропетровський дитячо-юнацький центр міжнародного співробітництва” Дніпропетровської обласної ради реорганізовано і створено новий комплексний заклад – комунальний заклад позашкільної освіти “Центр позашкільної освіти” Дніпропетровської обласної ради, який зараз є координатором туристсько-краєзнавчої, художньо-естетичної та національно-патріотичної роботи в області.

       З 2018 року заклад займається координацією тематично-екскурсійного проекту “Шляхами героїв”. Учасники Проєкту відвідують військові частини Збройних Сил України – 25 окрему Дніпропетровську повітряно-десантну бригаду Збройних Сил України – військова частина А1126 та 93 окрему механізовану бригаду “Холодний Ярˮ, Музей “Громадянський подвиг Дніпропетровщини у подіях АТО, Алею Пам’яті загиблим учасникам АТО. Під час екскурсій діти мають змогу зануритися у життя справжньої бойової частини, ознайомитися із побутом військових, зі справжньою бойовою зброєю та технікою, випробувати свої сили на навчальних тренажерах, поспілкуватися з сучасними героями – учасниками антитерористичної операції, операції об’єднаних сил – військовослужбовцями, волонтерами, розповіді волонтерів-екскурсоводів про мужність захисників, які сьогодні відстоюють суверенітет та територіальну цілісність держави у боротьбі із зовнішньою агресією. Це справляє на дітей неоцінене враження, сприяє утвердженню високих патріотичних ідеалів, піднесенню престижу військової служби, єдності, згуртованості. У ході екскурсії учасники Проєкту мають змогу переглянути фільм “Шляхами героїв”, який висвітлює подій сьогодення в зоні проведення бойових дій. Учасники Проєкту забезпечуються сувенірною продукцією (футболки з логотипом) харчуванням (комплексний обід + сухий пайок), екскурсійним (екскурсоводи – волонтери, учасники АТО), транспортним обслуговуванням. З вересня 2017 року по листопад 2019 року у Проєкті взяли участь 1640 учнів закладів загальної середньої освіти області.

       З 2018 року в області працює “Інтерактивний освітній портал” “Тиждень”, який було створено відповідно до Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді, за підтримки Дніпропетровської обласної ради та Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Навчальна програма, яка розміщена на порталі, створена з метою популяризації історії України шляхом неформального патріотичного виховання. У користувача формується зацікавленість щодо минулого України та Дніпропетровської області, а ознайомлення з досягненнями сучасного розвитку Української держави формує почуття патріотизму та громадянських якостей у користувачів. Портал пропонує всім охочим зареєструватись та почати вивчати історію України разом з нами. На порталі розміщена велика кількість невідомих до цього цікавих фактів про життя нашої країни, починаючи зі стародавніх часів і закінчуючи сьогоденням, а свої успіхи у вивченні історії України користувачі можуть перевірити за допомогою тестів та квестів. В рамках впровадження інтерактивного освітнього порталу з історії України “Тиждень” в закладах освіти області, з метою залучення учасників освітнього процесу до  співавторства та удосконалення інтерактивного освітнього порталу,  у 2019-2020 роках проведено 8 стратегічних сесій, в містах Дніпро, Синельникове, Кам’янське, Новомосковськ, Павлоград,  Петриківській, Софіївський, Царичанській ОТГ, в яких взяли участь 272 школяра та 50 педагогічних працівників. Сесії пройшли змістовно з великої користю для учасників та розробників.

      Комунальний заклад позашкільної освіти “Центр позашкільної освіти” Дніпропетровської обласної ради знаходиться в пошуку нових форм і методів залучення дітей та учнівської молоді до туристсько-краєзнавчої діяльності.

bottom of page